Sosyal Medya

Lenfosit Yazıları

Lenfosit Nedir

Lenfositler (LYM); kanımızda bulunan, beyaz kan hücresi olarak da bilinen akyuvar (lökosit) türüdür. Lenfositler vücudumuzu dışarıdan gelen virüs ve bakterilere karşı korur. Lenfositler vücutta oluşan enfeksiyona karşı çoğalarak o bölgeye doğru hareket eder ve vücudu korumak üzere enfeksiyonla savaşmaya başlar.

Lenfosit Yüksekliği (Lenfositoz)

Lenfositler, "büyük granüler lenfositler" ve "küçük lenfositler" adında iki ana gruba ayrılır. Kandaki lenfosit sayısının normalin üzerine çıkmasına lenfositoz adı verilir. Lenfositoz; lenfosit yüksekliğidir.

Lenfosit (LYM) Yüksekliğinin Nedenleri ve Tedavisi

Lenfosit yüksekliği hiçbir belirti göstermeyebilir ve bir doktorun bu durumun sebebinin ciddi veya zararsız olduğunu belirlemesi gerekecektir.

Lenfosit Düşüklüğü (Lenfopeni)

Vücudumuzda bulunan akyuvarların %20 -%40’ ını lenfositler oluşturur. Yetişkin insanların bir mikrolitre kanında 1.000 ile 4.800 arasında lenfosit bulunur. Çocuklarda ise bu sayı 3.000 ile 9.500 arasında değişir.

Lenfosit Düşüklüğü Tedavisi

Lenfosit düşüklüğü bağışıklık sistemini etkilediği ve vücudu savunmasız bırakabileceği için ciddi bir rahatsızlıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.